OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uragán, který rozmetá vše na prach, transgalaktický výlet k neznámým obzorům anebo jen laciná vějíčka seskládaná z již v minulosti použitých nápadů? Těžko říct, jaký jednoznačný postoj lze zaujat k tomuto výsledku kooperace Adam Agius (ex-ALCHEMIST) a Mark Palfreyman (ALARUM), ale faktem zůstává, že Adamovi lze jeho entusiasmus jen a jen závidět. Truchlení nad koncem našich oblíbenců ALCHEMIST netrvalo příliš dlouho. Život jde dál a tvůrčí přetlak musí prostě ven.
Nemá cenu poskakovat kolem horké kaše a hned zkraje nepřiznat, že THE LEVITATION HEX představují hlavně datadisk ke tvorbě jedné již zaniklé skupiny. Její rukopis byl natolik specifický, že se jej Adam Agius bude zbavovat jen velice těžko. A proč taky, když bezejmenná prvotina jeho nového útočiště pálí přímo do černého. Co naplat, že jeho typická kytarová hra a vokály můžou nezainteresovanému okamžitě připomenout ALCHEMIST, když to jako celek má pořád svoji neoddiskutovatelnou kvalitu a především smysl?
Ale abych jen nesrovnával, i když se tomu v podstatě ani na okamžik nelze vyhnout. Tato deska totiž přináší o poznání dravější materiál, než tomu bylo například v případě posledního alba „alchymistů“ „Tripsis“ z roku 2007. Jakoby ono pětileté čekání způsobilo silnou erupci, jež musela už každou chvíli vytrysknout na povrch. Australané už od samotného počátku rozehrávají značně nátlakovou hru, jejíž tempo bičuje dvojice skvěle se doplňujících vokálů. Několik prvních položek playlistu totiž vykazuje až neuvěřitelnou úroveň intenzity a chytlavosti zároveň.
Úvodní „The Longest Path Possible“ lze brát především jako značně řízný welcome drink, zato hned následující „Manipulliar“ je dokonalou ukázkou nepředstíraného zápalu pro věc, který stál za vnikem této nahrávky. Všudypřítomné kytarové riffy vám nedávají vydechnout a když do vás z jedné strany hučí nakřáplý Adamův hlas a z druhé zase pro změnu Markův ječák, těžko lze hledat jakýkoliv únikový východ. Přijat však pravidla této hry není nikterak komplikované.
Což lze říct i o hudbě samotné. Samozřejmě, není to žádná tříakordová veselice, ale zase na druhou stranu v tom nehledejme žádné složitosti. Prim hraje typická náladová kytara, jak ji známe i od ALCHEMIST. Té pak více než plnohodnotného společníka dělají masivní kytarové riffy. Co však na Adamovi Augiusovi obdivuji nejvíce, je jeho schopnost doslova upléct z hovna bič. Na začátku skladatelského procesu je vždy poměrně standardní metalová skladba, do níž jsou však během výroby přidávány aditiva v podobě skvělé, chtělo by se říct snad až nadpozemské, atmosféry a silně elektrizujícího vniřního náboje, aby pak na konci vypadlo, jako v případě tohoto alba, 9 špičkových metalových produktů.
Jestliv vám tohle všechno nebude jasné ani po doznění neskutečně natlakované a mohutné chumelenice s pořadovým číslem 6 („A Breathing Aparatus“), tak to s touto nahrávkou už dále ani nezkoušejte. „The Levitation Hex“ lze samozřejmě brát jako náplast na konec skvělých ALCHEMIST, ale stejně tak i jako odrazový můstek k novým výšinám. Tato deska sice nedokázala vyjít ze stínu předchůdců, ale otázka zní, jestli se o to její tvůrci vůbec pokoušeli? Ať je to jak chce, autorovi těchto řádků přináší velice přesný obrázek toho, co si představuje pod pojmem bigbít dnešní éry.
Už je mi trapný to pořád vyzdvihovat, ale v zásadě platí, že pro fanoušky ALCHEMIST je to prostě povinnost!
7,5 / 10
Adam Agius
- kytara, vokály, programování
Mark Palfreyman
- basa, vokály
Scott Young
- kytara
Ben Hocking
- bicí, programování
1. The Longest Past Possible
2. Manipuliar
3. Scracth A Life, Find A Thief
4. Depressedemic
5. Internal Chatter
6. A Breathing Aparatus
7. Flirting Witch Schizophrenia
8. Dream Deficit
The Levitation Hex (2012)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Quadrum Records
Stopáž: 47:32
Produkce: Adam Agius & Ben Hocking
Studio: Melbourne Records (mix)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.